Takový byl Festival otrlého diváka 2012
Úvodní slovo
Světem cloumají krize, ovzduším krouží radioaktivní mraky z Japonska, a navíc máme před sebou rok 2012, o jehož spektakularitě a dojemnosti nás už varovali Roland Emmerich i Erich von Däniken. V těžké době je proto potřeba se vrátit k pevným hodnotám a léty prověřeným zásadám. Letošní ročník Festivalu otrlého diváka tudíž podprahově oživuje odkaz předního velikána české kultury a příznivce closeted gay radovánek. Tím nemáme na mysli pána, jenž vešel do dějin svou kleptomanií fixovanou na psací potřeby, nýbrž Jaroslava Foglara a jeho systém životních i každodenních zásad pro sošné mladé árijské muže známý coby Modrý život. Stejně jako řada jiných vzorných hochů, i my se hrdě hlásíme k odkazu započatému Láďou Vilemínem z bible Přístav volá a utužovanému dalšími zásadními díly queer literatury jako Rychlé šípy, Hoši od bobří řeky či Modrá rokle. Proto jsme také jako centrální téma programu ustanovili aerobní filmy, kterými vzdáváme hold zdravému pohybu na zdravém těle a zásadě pravidelného cvičení při otevřeném okně; ideálně bez svršků. Důležitost slušné mluvy, čištění zubů a mytí studenou vodou připomeneme v esenciálním díle Žena, které nám ukáže, jak Foglarovy ideály úspěšně zakořenily ve všedním životě americké středostavovské rodiny. Především ale festival umožňuje mít takřka celý jeden únorový týden v tabulce Modrého života zaškrtnutou položku Radostný pocit. Právě tím diváky naplní návštěva promítání žertovných obskurit, klasických hororů, šťavnatých novinek, rozverných filmů o lovení bobříků či interaktivních projekcí. Přijďte si utužit své morální i fyzické vlastnosti po vzoru příslušníků modré krve!
Bilance
Osmý ročník, jenž proběhl od 14. do 19. února 2012 v pražském kině Aero, byl zasvěcen neopakovatelným zážitkům. Na čelním místě je tak třeba z programu vypíchnout interaktivní projekci filmu Třaslavec (The Tingler, USA 1959) od mistra pouťového kina Williama Castlea. Diváci obdrželi při vstupu do sálu písemné varování, že mohou zemřít hrůzou a během promítání si mohli spolu s hrdinou prožít barvitý LSD trip či do rudého hávu zahalenou krvavou sekvenci, ale také byli svědky rychlého zásahu zdravotnického personálu či útoku třaslavce, který stejně jako ve filmu unikl do kina. Mezi další vrcholy patřily otrlý Valentýn, četné simultánně tlumočené projekce, kde si publikum vychutnalo i pěvecké kvality festivalové překladatelky Samanthy Bifidus či lascivně chlapácký přednes jejího kolegy Josefa Vokurky, projekce němého filmu s živou hudbou od Birds Build Nests Underground a orálně-anální performance Aleše Stuchlého a Marka Thera, aktuálního držitele ceny Jindřicha Chalupeckého. Celkem bylo promítnuto sedmnáct celovečerních snímků.
Fotky
Album na Facebooku kina Aero
Album na flickru kina Aero
Mediální ohlasy
První noticka na webu Studna.net, publikováno: 20. ledna 2012
Druhá noticka na webu Studna.net, publikováno: 25. ledna 2012
Bilanční text na webu IndieFilm, publikováno: 8. února 2012
Reportáž v pořadu Film 2012, ČT24, 11. února 2012
Text na webu Aktuálně.cz, publikováno: 13. února 2012 Text o festivalu na webu České televize, publikováno: 13. února 2012
Bilanční text na webu IndieFilm, publikováno: 2. března 2012
Promo materiály
Tiskové zprávy k 8. ročníku přehlídky (doc v zipu)
Programová brožura 8. ročníku (pdf v zipu)
Plakát 8. ročníku (jpg)
Český plakát k interaktivní projekci filmu Třaslavec (jpg)
|